Kauza novej bytovky: Prečo sú ľudia pri bývalom Datexe nešťastní

Kauza novej bytovky: Prečo sú ľudia pri bývalom Datexe nešťastní

Tento text je súčasťou blogu Šamorínčan.sk, nie je však jeho redakčným obsahom. Článok uverejňujeme bez opráv v originálnom znení.

Kasárenská, Jazdecká, Pažitná a Vrbová. Ulice, ktorých obyvatelia v posledných mesiacoch riešia svoje bývanie. Presnejšie, výstavbu nového obytného domu, ktorý svojou výškou plánuje prevýšiť všetko na okolí, zatieniť okolité rodinné domy, znehodnotiť bývanie a súkromie, zahustiť dopravu.

Nevie sa, kde budú ľudia parkovať, skomplikuje sa už teraz preťažená doprava, ešte viac bude prúd elektriny kolísať. Celkovo je lokálna infraštruktúra už aj tak preťažená.

A pri výstavbe bytovky sa dotknutí Šamorínčania len pýtajú a stále ostávajú bez odpovedí.

Podľa pôvodných plánov mali byť na pozemku Datexu (predaný v dražbe) rodinné domy. Dokumenty z katastra uvádzajú tieto pozemky ako „plochy výstavby rodinných domov“.

Tie sa však v územných plánoch mesta zmenili na „plochy výstavby bytových domov“. Prečo? Nevieme.

Zákon predpisuje na každý nový byt určité parkovacie miesto. Nová bytovka, kde má byť 54 bytov, ráta podľa štátnych noriem s 56 parkovacími miestami, dokonca podľa STN je aj tento počet nepostačujúci.

Na pozemku developera nie je miesto pre všetky autá.

Už teraz majú ľudia na okolí problém s poklesom elektrickej energie. Občas vypadáva. A preto sa miestni logicky pýtajú. Čo sa stane, keď sieť zaťaží bytovka s dvoma výťahmi. V plánoch na výstavbu bytovky je navyše uvedené, že elektrinou sa má aj kúriť.

Len vlani na spomínaných uliciach trikrát opravovali vodovodné potrubie. Inžinierske siete si toho už dosť pamätajú. Kanalizáciu by malo zaťažiť ďalších najmenej sto nových ľudí. Všetci sa zrejme majú na čo tešiť.

Územný plán ráta so štyrmi podlažiami. Ide sa však nadstaviť bývalý priemyselný objekt, ktorý má vyššiu svetlú výšku ako bežný dom. Nová bytovka, ktorá nahradí bývalý Datex, má byť takmer 15 metrov vysoká.

Z vrchných okien bude vidno do dvorov aj o dve ulice ďalej. Z domov v pôvodne tichej časti mesta sa tak stanú domy bez súkromia. Medzi novou bytovkou a najbližšími dvormi je vzdušnou čiarou pár metrov.

Kto to nepoznáte, Jazdecká a Pažitná ulica je cesta bez chodníkov plná dier a úzka tak, že sa tam dve autá vyhýbajú s problémami. Na opravu cesty sa čaká roky a aj zmena premávky na jednosmernú sa naťahuje. No zdá sa, že výstavba bytovky ide šup šup. Zaujímavé.

Ide sa stavať, budovanie sa dotkne desiatok domácností. Bránia sa. Lebo zo všetkých strán počúvajú, akí sú spiatočnícki a bránia výstavbe mesta. Lenže im ide o to, aby mohli slušne bývať. Aby ich pozemky v kedysi tichej časti mesta nestratili na hodnote.

Aby im do záhrad netrčali balkóny, ako to vyplýva z terajšieho projektu. Aby mali kde parkovať. A mohli žiť pohodlne, tak ako si to predstavovali, keď svoje domy kupovali a stavali. Ide im o kompromis. O zváženie územného plánu a úpravu projektu.

Prosia o to, aby bytovka nemala 4, ale 3 podlažia a aj podľa zákona neprevýšila okolité bytovky. O dostavbu inžinierskych sietí.  A aby sa dostali k informáciám o plánoch postupu stavby a boli si istí bezpečnosťou.

Chcú tak veľa?

Obyvatelia mestskej časti sa teda pýtajú: kto je tu pre koho? Kto má koho zastupovať a hájiť záujmy väčšiny? Kto bol zvolený ako zástupca obyvateľov mesta?

Prečo si svoje základné práva musia takýmto spôsobom doslova vydobýjať? Nikomu a ničomu nechcú brániť. Boli by len radi, aby boli dodržané aj ich práva, súkromie a  životné prostredie v objektoch, ktoré si kúpili a postavili.

Z bývalej priemyselnej budovy dnes stojí len vonkajší skelet, vnútorné priečky sú už vybúrané a okolo budovy stojí lešenie. Po okolí sa váľa stavebný aj iný odpad.

Čo bude ďalej, nevieme. A nielen 140 ľudí, ktorí podpísali petíciu, sa neprestane pýtať.

Diskusia