pondelok, 5. dec. 2022
mesto

Hodnotenie otvorenosti samospráv: Šamorín na 92. mieste zo 100

29.11.2016, 06:56
Slávka Gáborová

Pre Šamorín to nie je práve lichotivé hodnotenie. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vydala minulý týždeň rebríček transparentnosti stovky najväčších slovenských miest. Podľa neho sa Šamorín umiestnil na 92. mieste a oproti predchádzajúcemu hodnoteniu si pohoršil až o 9. miest. Otvorenosť šamorínskej samosprávy verejnej kontrole je vyjadrená 36 percentami, slovenský priemer je 51 %.

Aj tento článok môžete čítať vďaka tomu, že Šamorínčan existuje. Chcel by som Vás požiadať o podporu: Hľadáme 500 predplatiteľov Šamorínčana.

Transparency International Slovensko rebríčkom skúma a porovnáva prístupnosť verejnej kontroly slovenských miest.

„Rebríček nemeria samotnú korupciu, ale iba otvorenosť zverejňovania a nastavené pravidlá. V žiadnom prípade sa tak lepšie hodnotené mesto nedá automaticky označiť za nekorupčné, a naopak,“ vysvetľuje Transparency International Slovensko.

Na spomínaný výsledok reagovala aj šamorínska samospráva. ,,Je pre nás trochu zarážajúce, že po poslednom hodnotení sme na základe odporúčaní TIS urobili napr. opatrenia na úseku zverejňovania zmlúv, napriek tomu v rebríčku miest sme na tom horšie.  Na základe týchto čísiel v krátkej dobe nadviažeme kontakt s uvedenou organizáciou za účelom zlepšenia ukazovateľov nášho mesta. Zároveň musím poznamenať, že mesto Šamorín pri zverejňovaní povinných informácií sa riadi príslušnými zákonmi,” uviedol Ervin Sármány, prednosta mestského úradu.

Podľa TIS je pozoruhodným príklad východoslovenského mesta Vranov nad Topľou. Pred štyrmi rokmi skončilo v tomto hodnotení na predposlednom, 99. mieste a teraz na prvom. Lepší výsledok ako v roku 2014 dosiahli podľa TIS až dve tretiny zo 100 najväčších miest.

V kategórii miest pod 20-tisíc obyvateľov je priemerná otvorenosť samosprávy voči občanom na úrovni 44 %, Šamorín má otvorenosť 36 %.  Zaujímavosťou je, že otvorenejšie mestá sú na Strednom Slovensku, kým mestá napr. na Žitnom ostrove sú na tom pomerne zle.

Veľký Meder skončil na poslednom mieste, Šamorín na 92. mieste a Dunajská Streda na 65. mieste.

TIS merala otvorenosť samospráv verejnej kontrole pomocou 96 indikátorov v 11 oblastiach. Hodnotenie vychádzalo z informácií nachádzajúcich sa na mestskom webe, dotazník zaslaný radniciam až po údaje na Elektronickom kontraktačnom systéme.

Zložky hodnoteniaŠamorínpriemer SR
Prístup k informáciám70 %74 %
Účasť verejnosti na rozhodovaní43 %55 %
Verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb11 %45 %
Predaj a prenájom majetku5 %14 %
Rozpočet a zmluvy35 %70 %
Dotácie a granty29 %33 %
Byty a sociálne zariadenia19 %27 %
Personálna politika11 %27 %
Etika a konflikt záujmov0 %24 %
Územné plánovanie a stavebný úrad67 %63 %
Obecné podniky a investície50 %49 %
Copyright © 2022 Šamorínčan