sobota, 23. okt. 2021 - Alojzia

Festival Pomlé už po štvrtýkrát

9.8.2013, 16:56
site_dev

Šamorínčanom, a asi ani obyvateľom nášho regiónu už asi netreba zvlášť predstavovať Festival Pomlé, ktorý sa tohto roku koná už po štvrtýkrát.

V tomto regióne jedinečný festival doteraz vždy prilákal veľké množstvo návštevníkov. Aj tento rok ponúka pre tých, ktorí sa vyberú 30. a 31. augusta do mestského parku pestrý a hodnotný program.

Mestský park v Pomlé je výnimočné miesto. Lesopark na okraji mesta má zvláštnu atmosféru – je to zelený ostrov, kde si miestni radi chodia odpočinúť či nabiť sa energiou.

Na organizovanie festivalu  len ťažko nájsť vhodnejšie miesto. Je vynikajúco položené a vyhovuje všetkým požiadavkám festivalového miesta.

Čo by sme ešte potrebovali? Každý kto už organizoval nejaké podujatie to pozná. Nevyhnutný je dobrý organizačný tím a prajné okolie a to nielen finančne. A keď je toto všetko k dispozícii, tí, pre ktorých sa festival dlhé mesiace pripravoval, tu s radosťou strávia jeden a pol dňa.

Nemali by sme však zabudnúť ani na cieľ. Organizátori si každý rok položia otázku: Prečo robíme tento festival? Určite nie pre príjmy zo vstupeniek. Veď  tie vykryjú sotva 8% z celého rozpočtu festivalu (2€ vstupné sa vyberá len v sobotu a len od dospelých).

Určite to nie sú ani osobné ambície organizátorov, veď festival funguje dobre len vtedy, ak organizátori koordinujú festivalové dianie nepostrehnutí, z pozadia.

Oproti mnohým, štýlovo podobným festivalom, sa Festival Pomlé neorganizuje ani preto, aby sa už vytvorená tradícia neprerušila. Čo je potom poslaním Festivalu Pomlé?

Odpoveď je veľmi jednoduchá: vytvárať a budovať súdržné lokálne, ba regionálne spoločenstvo s dopytom po spoločne kvalitne a hodnotne strávenom voľnom čase.

Festival sa usiluje priblížiť obyvateľom mesta a regiónu tradičnú gastronomickú, vínnu a materiálnu kultúru Žitného ostrova.

Je to jeden a pol dňový viacpólový festival, kde každá generácia má možnosť nájsť pre seba svoj zaujímavý program, jednoducho sa cítiť fajn.

Hodnoty sprostredkujúca programová štruktúra, kvalitní umelci a účinkujúci, renomovaní vinári, atraktívna kuchyňa žitnoostrovských tradičných jedál – toto všetko prispejú k tomu, aby sa tu ľudia cítili dobre a aby odchádzali s bohatými zážitkami.

Čo ponúka festival tento rok:

30. august 2013
17.00 -  Degustácia vín s účasťou domácich i zahraničných vinárov

Mayer Pince, Villány - HU

Bott Pince, Tokaj-Hegyalja - HU

Keller György, Villány - HU

Sanvin, Okoč – Sk

Kasnyik Családi Borászat, Strekov - Sk

Mátyás  Pince, Nová Vieska - Sk

Bartal Családi Borászat, Šamorín - Sk

Strekov 1075, s.r.o, Strekov - Sk

Víno-Masaryk, s.r.o., Skalica - Sk

HR Winery, Gbelce - SK

Buzássy pincészet, Balatonlelle - HU

Vinařství Mikulica, Velké Pavlovice - CZ

Rodinné  vinárstvo Víno Nový Život, s.r.o., Nový Život - SK

Hangyál Balázs, Panonhalma - HU

Kökény és Fia családi borászat, Cegléd - HU

Bott Frigyes, Komárno, Nová Stráž - SK

Takler pince, Szekszárd – HU

Hrá Ľudová hudba Tamása Cseh
20:00 hod.   Koncert skupiny Hot Jazz Band na veľkom javisku

31. august 2013

Zázračná lúka

10:00 - 17:00 hod. Ručné remeselnícke aktivity (gorálky, tkanie, hlina, bábiky z textilu, košikárstvo, malé predmety z prírodných materiálov atď. – viac než 15 zamestnaní), hry a súťaže pre deti

14:00 hod. - Program chodúľového divadla Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia

Ulica chutí

10:00 hod. - 22:00 hod. Ochutnávka tradičných regionálnych jedál

Ulica vín

12:00 hod. - 22:00 Degustácia vín s účasťou domácich i zahraničných vinárov

Hrá Ľudová hudba Tamása Cseh

Javisko

15:00 hod. Stražanovo bábkové divadlo: Gašparko a drak

16:30 hod. Program folklórnych súborov (účinkujú: Kis Csali, Nagy Csali, Csalló, Prvosienka, ľudové hudby Csali, Csalló zo Šamorína, ĽH Devín, Detský folklórny súbor z Užhorodu, Folklórny súbor Kincső zo Želiezoviec)

20:00 hod. Ferenczi György és a Rackajam, koncert etnojazz kapely

Organizátori sa tento rok poučili z parkovacích problémov predošlých ročníkov. V tomto roku v sobotu sa bude pravidelne pohybovať vláčik pre návštevníkov od začiatku Pomlejskej cesty až po vchod parku.

Mesto Šamorín srdečne očakáva každého na Festival Pomlé!

Copyright © 2021 Šamorínčan