romana_vynuchalova

Vyňuchalová túži ukončiť kariéru s bronzom na krku

13.3.2019, 16:29
basket.sk

Zatiaľ čo zápasy prvých troch štvrťfinálových dvojíc sa v 1. kole play-off vyvíjajú jednoznačne, o postup do semifinále čaká najťažší boj hráčky Šamorína. Hoci v sérii proti Nitre sú v roli favorita, už v prvom zápase ukázali Nitranky veľkú vôľu o vytúžený postup do prvej štvorky zabojovať.

Sobotňajší prvý zápas medzi rivalmi zo západného Slovenska napokon skončil pomerne pohodlným víťazstvom Šamorína, ktorý si postrážil výhodu domáceho prostredia a vyhral 62:53. Ešte dve minúty pred záverečným klaksónom bol však zápas vyrovnaný.

,,Osobne som sa v priebehu zápasu vôbec nebála, že by sme ho prehrali. Verila som, že keď pôjde do tuhého, zúročíme skúsenosti z nadstavbových zápasov vrchnej štvorky,” uviedla po zápase líderka Šamorína Romana Vyňuchalová. Zápas začali lepšie domáce a hoci si aj malý náskok v úvode prvej štvrtine vytvorili, následne oň rýchlo prišli.

Podobný priebeh mal aj úvod druhého polčasu. Šamorínčanky sa zo šatní vrátili s razantnejším prejavom, no v priebehu niekoľkých minút sa na ne Nitranky opäť dotiahli. ,,V zápase sme mali viacero malých skratov, ktoré spôsobili, že sme sa opäť dostali na vyrovnané skóre. V závere zápasu sme začali poriadne brániť a v prvom rade sme si uvedomili, že už naozaj ide do tuhého a keď to nezlomíme pred záverečnými sekundami, bude to o to náročnejšie,” ozrejmila situáciu v posledných dvoch minútach zápasu 196 centimetrov vysoká pivotka.

Základnú os hry Šamorína tvoria dve najskúsenejšie hráčky družstva, Romana Vyňuchalová a Timea Sujová. V zeleno-bielom drese spolu hrajú už šiestu sezónu a na ihrisku to je rozhodne poznať. V prvom zápase spolu nastrieľali až 44 z celkových 62 bodov tímu.

,,S Timeou si na ihrisku po tých rokov dobre rozumieme. Teraz si obe uvedomujeme, že už je play-off a naozaj nič netreba nechať na náhodu. Dali sme veľa bodov, ale niekto ich musel dať. V sobotnom zápase to padlo na nás, ale dúfam, že dnes sa to rozdelí medzi všetky hráčky a budeme tak ťažšie brániteľné ako družstvo.”

Hoci je Šamorín v štvrťfinálovej sérii vo vedení, v play-off a najmä na palubovke súpera sa môže stať hocičo. Ambiciózne družstvo spod Zobora už Šamorínčanky v aktuálnom ročníku extraligy raz porazilo. Koncom novembra si Nitranky ukradli tesné víťazstvo 57:59 práve na palubovke súpera.

,,Očakávam, že to bude ešte náročnejší zápas ako u nás doma, lebo v Nitre sa vždy hrá veľmi ťažko. Nitra už v podstate nemá čo stratiť a určite pôjde do zápasu naplno. Aj preto k tomu musíme pristúpiť naozaj veľmi zodpovedne. Ak sa nám aj podarí vybudovať si náskok, nemôžeme ho následne lacne stratiť. Potrebujeme zlepšiť obranu, najmä obrannú tranzíciu a hrať svoju hru,”prezradila návod na úspech dizajnérka Romana.

Druhá najlepšia extraligová strelkyňa (14,52 bodu na zápas) hráva basketbal popri práci. Ako dizajnérka v kuchynskom a interiérovom štúdiu zvláda paralelne dve zamestnania?

,,Normálne ráno vstávam do práce a o piatej sadnem do auta a idem z Bratislavy do Šamorína na tréning. Domov teda chodievam každý deň okolo pol deviatej. Nie je to ľahké a táto sezóna je pre mňa už vážne dlhá a náročná. Schyľuje sa ku koncu a úprimne, už sa aj teším na oddych. Verím, že to dopadne všetko podľa mojich predstáv.”

Predstavy 32-ročnej pivotky majú jemne bronzový nádych. ,,Samozrejme by som bola veľmi rada, ak by sa nám konečne podarilo získať cenné kovy. Mám taký pocit, že toto je moja posledná sezóna a veľmi by som ju chcela zakončiť s medailou na krku. Bola by to pekná bodka za mojou šamorínskou kariérou,” zamyslela sa Vyňuchalová, ktorá vzápätí dodala, že teraz sa sústredí iba na najbližší zápas v Nitre.

Jedna z najvyšších hráčok ligy hrá v Šamoríne takmer nepretržite už sedem sezón. Minulú sezónu si odskočila na pár mesiacov do tureckej Adany Aski, no po Vianociach jej kroky smerovali naspäť do Šamorína. Bronzovú medailu získal Šamorín naposledy ešte v roku 2012, teda tesne pred príchodom Vyňuchalovej.

,,Ak sa to tretie miesto nepodarí, tak to začnem brať osobne. Od môjho príchodu do Šamorína sme boli vždy len štvrté. Asi by som radšej ukončila kariéru a dala tak Šamorínu opäť šancu na zisk bronzovej medaile,” uzavrela so smiechom Romča.