Čítanie na víkend: Šamorínska Wonderwoman – Brigitta Jankó Csáder

Čítanie na víkend: Šamorínska Wonderwoman – Brigitta Jankó Csáder

O Brigitte a jej úspechoch sme nedávno písali. Teraz prinášame s našou šamorínskou „Wonderwoman“ rozhovor, v ktorom sa môžte dozvedieť, ako sa z matky troch detí za rekordne krátku dobu necelých dvoch rokov stala medzinárodne úspešná fitneska.

Nedávno si sa preslávila svojimi medzinárodnými úspechmi vo fitnese. Keď sme sa pred pár rokmi spoznali, venovala si sa všetkým možným aktivitám, avšak po fitnese ani chýru. Čo sa stalo?

Predsa len som sa už predtým venovala podobným aktivitám ako je cross-fit alebo súťaž Spartan. K fitnesu ma priviedol jeden podnet. Ako masérka mám veľa zákazníkov spomedzi športovcov, teda aj z fitnesu. A mnohí z nich mi boli inšpiráciou i motiváciou zároveň. Tiež som však sama cítila, že mi niečo chýba, že potrebujem pravidelnú športovú aktivitu. A tak to celé vyústilo do fitnesu.

Aby si všetko stihla, isto potrebuješ presný tréningový harmonogram. Ako vyzerá tvoj deň, prípadne tvoj týždeň?

Môj harmonogram je flexibilný najmä kvôli deťom, ich škole či prázdninám. Druhá vec je, že keď som začínala, trénovala som len trikrát týždenne. V súčasnosti to niekedy býva až desaťkrát týždenne, najmä pred súťažou. Súťažiam sa prispôsobujú tréningy, prispôsobuje sa im aj strava – jej objem i zloženie. Každé dva týždne sa vážim a podľa toho si s trénerom stanovujeme cieľ. Jeden cieľ je napríklad nárast svalov, iný je zasa chudnutie.

Dajú sa aj pri fitnese zažiť humorné či kuriózne zážitky? Vieš sa s niečím takým pochváliť?

Tým, že intenzívne cvičím, naberám veľa svalov, dokážem dvíhať ťažké váhy. Jedného dňa nám do posilňovne, kam chodievam (X-Bionic), prišli futbalisti.  A keďže som potrebovala rovnaké stroje ako oni, spýtala som sa ich, či sa môžem pridať. Ochotne prikývli a začali sme sa striedať. Keď som prišla na rad, nevychádzali chalani, podaktorí o polovicu mladší odo mňa, z úžasu, pretože som si nastavila dvojnásobok ich váhy, či už na chrbát alebo na ruky. Oni, žasli, hádzali uznanlivé komplimenty a ja som sa len skromne usmievala.

brigita1

Aké sú reakcie tvojho okolia na tvoje zmeny a najmä na tvoje úspechy?

Prvý polrok, keď som ešte len snívala o súťaži a sama netušila, či vôbec vydržím, o mojich aktivitách vedelo len veľmi málo ľudí – rodina a zopár kamarátov. Slovo sa začalo šíriť až keď som vyhrala prvú súťaž. Samozrejme, prišli gratulácie, ľudia sa tiež pýtali, či mienim pokračovať. Odvtedy pravidelne dostávam spätné odozvy. Nie sú však len výslovne pozitívne. Podaktorí sa ma pýtajú, či to nepreháňam, prečo to vlastne robím; varujú ma, že sa zničím, prípadne komentujú, že som na to už pristará. Väčšinou mi však ľudia gratulujú a držia palce s tým, že vedia, v akej som situácii, koľko sa pri tom nadriem a koľko disciplíny sa odo mňa vyžaduje už len čo stravy týka.

brigita2

A ako reagujú cudzí muži, keď uvidia ženu so svalmi? Nezľaknú sa?

Stretla som takých, ktorým sa svalnaté ženy páčili a cítila som ich obdivné pohľady. Stretla som aj dosť takých, ktorí nado mnou krútili hlavou a isto si v duchu vraveli, že niečo podobné by doma nechceli. Možno sa ma naozaj báli, kto vie? (smeje sa) Myslím, že svaly ma nezmenili, som tá istá Brigitta ako pred rokmi a netreba sa ma báť. Rovnako môj tréner – je to mocný chlapisko ako hora, avšak človek s dobrým srdcom. Svaly nič neprezrádzajú o charaktere človeka. Ešte k reakciám: keď som bola napríklad nedávno v USA, neznámi ľudia ma spontánne k zastavovali a chválili. Dokonca aj policajt, ktorý sa ma pýtal na druh športu i na cviky. A toto ma veľmi príjemne prekvapilo.

Zostaneš pri fitnese, alebo sa chystáš svet okolo seba prekvapiť niečím novým?

Určite zostanem pri fitnese, mám tu aj svoje plány. Na druhej strane chcem ostať pri svojej práci a ďalej sa vzdelávať, študovať nové veci.

Máš ešte nejaký sen, ktorý by si si chcela splniť?

Veľmi sa teším na majstrovstvá sveta v Soule, v Južnej Kórei, kam sa chystám teraz v novembri. A mojim snom je umiestniť sa čo najlepšie, pretože budem mať proti sebe naozaj mimoriadne silnú konkurenciu. Za výhru však považujem už to, že sa mi tam vôbec podarilo dostať.

Redakcia Šamorínčana drží Brigitke palce, aby v novembri v juhokórejskom Soule bodovala čo najlepšie. S jej ďalšími úspechmi sa s vami isto opäť podelíme.

Fotogaléria

Diskusia