Čriepky z histórie mesta: O čom rozprávajú staré cintoríny, 8. časť

Čriepky z histórie mesta: O čom rozprávajú staré cintoríny, 8. časť

Šamorínsky mestský cintorín. Miesto spomienok i miesto, kde sa dá čítať história. Každý cintorín má svoju atmosféru. Za každým hrobom sa ukrýva osobitný príbeh človeka, ktorý v ňom odpočíva. Mohutné gaštany, náhrobky s menami a nápismi väčšinou v maďarčine, ale nájdu sa aj v nemčine. Pribúdajú aj mená v slovenčine.

Tak ako Bratislava, aj Šamorín mal svoje kultové postavičky, ktoré brázdili ulice mesta a dodávali mu zvláštny kolorit. Kto by si okrem obľúbeného Jožka báčiho nepamätal na zhrbeného pána Dadača (dodnes neviem, či to bola prezývka, alebo sa tak skutočne volal), s jeho večne naloženou káričkou, či legendárnu Matzag Margit, známu svojím nabrúseným jazykom a prísnou chôdzou s rukami za chrbtom.

Na cintoríne odpočívajú osobnosti, ktoré sa nezmazateľne zapísali do osudov Šamorína, mali pohnuté osudy a život im občas uštedril nejeden úder pod pás. Niektoré nápisy na pomníkoch vybledli a pieskovec nahlodal zub času. Možno práve tým je pieskovec jedinečný, že je pominuteľný.

Nie je vhodné vytvárať rebríček mien zosnulých Šamorínčanov, ale ponúkame niekoľko známych mien, ktoré si zaslúžia, aby sme si na nich spomenuli a priblížili ich životný príbeh. Denne prechádzame okolo miesta ich odpočinku a často ani netušíme, aký príbeh je za takmer zabudnutým menom pochovaný.

Keby tak náhrobné kamene vedeli prehovoriť, určite by nám povedali, aké nezmyselné je naháňať sa za vecami, ktoré si so sebou nikto nevezme do hrobu. To, čo je dôležité, je moment, ktorý prežívame s rodinou a ľuďmi, ktorých milujeme a stopy, ktoré po sebe zanecháme. Tie ostanú večné…

Čítaj ďalej »

Výsledok tretieho kola vianočnej súťaže

Výsledok tretieho kola vianočnej súťaže

Ak ste zapojili do našej súťaže Šamorínčan rozdáva darčeky tak viete, že môžete vyhrať 15,-EUR poukážku na nákup knihy. Tretie kolo súťaže je za nami a jeden náš čitateľ dostane takúto poukážku.

Toto boli naše otázky (v zátvorke správne odpovede):

  1. Šamorínsky mestský cintorín vznikol v roku 1772. Odvtedy prešiel viacerými zmenami, ktoré boli spôsobené hlavne spoločenskou situáciou v meste. Medzi nich patrí aj osadenie nového hlavného kríža v roku 1905. V ktorom roku bol osadený pôvodný kríž ? (1781)
  2. Cintorín v mliečne je najväčším židovským cintorínom na žitnom ostrove. Jeho vek sa datuje až do 18.storočia. Na rozdiel od kresťanských cintorínov sa na tomto v minulosti na hroby nevysádzali kvety, pretože odčerpávajú živiny z pôdy. Aký predmet sa v minulosti kládol na hroby na židovských cintorínoch? (kamienky)
  3. V druhej polovici 17. storočia sa začal na území Šamorína stavať náš druhý cintorín. Koľko denárov dostal hrobár za vykopanie hrobu pre jedného dospelého človeka? (55 denárov)

Zo všetkých správnych odpovedí sme vyžrebovali jedného šťastlivca, ktorý od nás dostane poukážku na 15,-EUR.

Výherca druhého kola: Lukáš Hamara

 

V stredu 2.12. začína štvrté kolo našej súťaže.

Čítaj ďalej »

Dunajská Streda: Policajti našli v ramene Dunaja pytliacke siete a mŕtve ryby

Dunajská Streda: Policajti našli v ramene Dunaja pytliacke siete a mŕtve ryby

Policajti z poriečnej polície spolu s členmi rybárskej stráže našli v ramennej sústave Dunaja, v katastri obce Vojka pytliacke siete. Ide o nedovolený spôsob lovenia rýb (tzv. žiabrové siete), ktorý rybári – pytliaci radi využívajú. Policajti našli desiatky mŕtvych rýb (boleň, sumec, karas, jalce atď)…

Prípad si prevzal vyšetrovateľ z Dunajskej Stredy, ktorý naďalej vo veci vykonáva procesné úkony.Vo veci je začaté trestné stíhanie pre prečin pytliactva podľa § 310 ods. 1. 2 Trestného zákona.Kontrola ramena Dunaja prebiehala ešte pred prijatím prísnych epidemiologických opatrení.

Čítaj ďalej »

Nakupujete online? Nenaleťte podvodníkom!

Nakupujete online? Nenaleťte podvodníkom!

Veľa z nás nakupuje pred Vianocami z on-line obchodov. V posledných dňoch sa šíria podvodné e-maily, ktoré žiadajú dodatočnú platbu pred doručením zásielky. Polícia v tejto súvislosti vydala upozornenie, ktoré vám prinášame.

Ako vyzerá taký podvodný e-mail, ktorý sme dostali dnes aj mi do redakcie po kliknutí na čítaj ďalej.

Polícia upozorňuje na podvodníkov pri on-line nakupovaní, ktorí mailom kontaktujú obete a predstierajú doručenie zásielky. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Skutočné výzvy podľa polície nikdy neobsahujú odkazy na platobný nástroj alebo portál s výzvou na dodatočnú platbu.

„Klientovi príde email s výzvou na zaplatenie dodatočnej platby súvisiacej s doručením zásielky. Email obsahuje odkaz na platobný e-comm terminál alebo phishingovú web stránku, teda takú, ktorá svojím vzhľadom pripomína skutočnú stránku banky alebo spoločnosti, poskytujúcej bezhotovostnú platobnú službu,“ priblížili policajti s tým, že v skutočnosti nejde stránky týchto služieb.

Čítaj ďalej »

Tip pre vás: Celý dnešný deň sledujte experimenty a prednášky na podujatí Európska noc výskumníkov

Tip pre vás: Celý dnešný deň sledujte experimenty a prednášky na podujatí Európska noc výskumníkov

Európska noc výskumníkov prinesie aj tento rok žiakom a fanúšikom vedy experimenty a prednášky, avšak v online priestore. Podujatie sa uskutoční už dnes od 9.00 do 21.45 h.

„Pripravené experimenty, prednášky a diskusie majú spestriť dištančné vzdelávanie nielen samotným žiakom, ale pomôcť aj učiteľom a rodičom žiakov vniesť zmeny do denného vzdelávania detí,“ vysvetlil Daniel Straka, riaditeľ občianskeho združenia Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové organizácie. Program pre deti a nadšencov vedy sa začne o 9.00 h na webe www.nocvyskumnikov.sk ukážkou pokusov Kláry Velmovskej z Univerzity Komenského v Bratislave. Deti sa počas rôznych prednášok dozvedia nielen to, prečo sa lopta nemusí kotúľať z kopca, ale aj zaujímavosti zo života hmyzu.

Čítaj ďalej »

Trávnik v Pomlé napriek počasiu pripravený

Trávnik v Pomlé napriek počasiu pripravený

Nie je zvykom, aby bola trávnatá plocha štadióna v Pomlé vyťažená ešte ne prelome novembra a decembra. Posunutý reštart druholigovej súťaže však znamená, že v minulom roku vymenený trávnik prejde zaťažkávajúcou skúškou. Teploty sa v týchto dňoch blížia nule a šamorínsky tím čakajú v priebehu ôsmich dní dva domáce duely, najprv už túto nedeľu, 29.11. o 12:30 privítame lídra z Banskej Bystrice, o týždeň neskôr, 6.12. o 10:30 aj Podbrezovú.

Čítaj ďalej »

Hviezdoslavov oficiálne navštívi vedenie Ministerstva dopravy a výstavby SR

Hviezdoslavov oficiálne navštívi vedenie Ministerstva dopravy a výstavby SR

Bude to práve Hviezdoslavov, kde sa uskutoční najbližšie oficiálne rokovanie starostov obcí s vedením Ministerstva dopravy a výstavby SR. Zo strany samospráv by náš Hviezdoslavov mali navštíviť napríklad aj starostovia Bernolákova, Dunajskej Lužnej či Miloslavova. Zo strany ministerstva bude mimoriadne aktuálna predovšetkým prítomnosť štátneho tajomníka, Ing. J. Kmeťa, ktorý sa vo funkcii štátneho tajomníka MDV SR venuje cestnej, železničnej a leteckej doprave, elektronickým službám a stratégii.

Intenzívny rozvoj železničnej dopravy a jej bezodkladné skvalitnenie bude jedna z priorít, o ktorú sa na rokovaní bude Hviezdoslavov usilovať. Je pre nás obrovským povzbudením, že si nové vedenie ministerstva vybralo práve našu pôdu na toto dôležité stretnutie…

Čítaj ďalej »