At Home Gallery je opäť otvorená

At Home Gallery je opäť otvorená

Milí priatelia,

teší nás, že takmer po dvoch mesiacoch môžeme pre verejnosť opäť otvoriť brány Synagógy-At Home Gallery. Samozrejme za prísnych hygienických opatrení a s limitovaným počtom návštevníkov vo výstavných priestoroch. O zmenách vo výstavnom pláne a posunutí výstav vás budeme informovať. Tešíme sa na vašu návštevu.

SMALL SHAPES

Semienko, ktoré držíš v dlani zatiaľ čo druhou rukou hĺbiš jamku do hliny, vedľa stojí krhla, svieti jarné slnko. Obdobie roka, kedy všetko klíči a rastie. Jasné farby prvých kvitnúcich stromov sú v kontraste s tými zatiaľ bez listov.

Vo svete je mnoho druhov malých semien, ktoré majú schopnosť vyrásť do veľkých rozmerov. Takto po stáročia na jar sadíme, aby sme v lete a na jaseň mohli zbierať úrodu. Málo z nás sa zamýšľa nad dejinnými počiatkami tohto úkonu, kedy prví roľníci na blízkom východe siali, aby sa v lete dočkali žatvy, úkon ktorý nás oslobodil od neistoty lovu zvery, ale pripútal k jednému miestu. Spoločné sýpky uchovávali prebytky do nasledujúceho roka a pisári do hlinených tabuliek zaznamenávali množstvo obilia, ktoré si hospodári odkladali na neskôr. Z potreby zaznamenania svojho vkladu vzniklo písmo a na ňom naša kultúra. Písmo je teda produktom prvej ekonomiky, čo z časti hovorí o povahe kultúrneho dedičstva západnej civilizácie.

Inštalácia pre Šamorínsku synagógu nehodnotí náš vzťah k prírode, čerpá z prírodných tvarov, ktoré nás obklopujú a pretavuje ich do nových súvislostí a materiálov. Jej hlavnou inšpiráciou sa stal abstrahovaný tvar semienka, ktorý sa opakuje a množí v každom z vystavených diel. Nosným prvkom výstavy sú dva samostatne stojace oceľové stojany, ktoré sú držiakom pre keramické okrúhle platne, symbolizujúce hlinené tabuľky v starej Mezopotámii a krehké objekty z papiera a kože. Koža aj papier levituje v priestore vyhradenom oceľovou konštrukciou a je zobrazením krehkosti a premenlivosti prírodného v rukách človeka.

Výstava small shapes je o všadeprítomnej sile prírody, ktorá udržuje rytmus nášho života a s ktorou sme previazaní viac, ako by sme si mysleli.

Kontakt: 0903 255 681 alebo athomegallery@gmail.com

Otvorené | Nyitva | Open:

Monika Pascoe Mikyšková SMALL SHAPES

6.5.-20.6.2020

Fotogaléria

Diskusia